Urządzenie w funkcjonalny sposób wąskiej kuchni jest zadaniem trudnym, lecz wykonalnym. By powiększyć wizualnie zbyt małe pomieszczenie oraz nadać przestrzeni kuchennej odpowiedniego wyrazu, należy się trzymać kilku zasad dekoratorskich.
Poprawne ustawienie mebli
Wydawać by się mogło, iż najlepszym wyborem w wąskich kuchniach jest liniowy układ ich zabudowy, czyli meble ustawione wzdłuż jednej ściany. Wybierając ten typ zabudowy można zyskać więcej przestrzeni do poruszania się, lecz niestety oznacza to także mniej miejsca do przechowywania czy mniej blatu roboczego.
W ten właśnie sposób kuchnia traci swoją funkcjonalność. Jeżeli pomieszczenie kuchenne jest bardzo wąskie, to zabudowę kuchenną najlepiej wtedy ustawić w kształt litery U lub L. Poprzez wybór jednego z tych kształtów można zyskać zarówno więcej blatu roboczego, jak również więcej miejsca do przechowywania.
Sposób otwierania górnych szafek kuchennych także wpływa na swobodę poruszania się w kuchni, choć bardzo często jest to pomijany element przy urządzaniu. Otwieranie frontów szafek do góry powoduje, iż nie kolidują one ze sobą ani nie utrudniają poruszania się obok nich. Bardzo pomocnym elementem w wąskich kuchniach są różne triki aranżacyjne, które optycznie powiększają kuchnie i nadają jej interesujący i modny wygląd.
Dlatego też warto zrezygnować z zabudowywania wszystkich ścian w kuchni szafkami z zabudowanymi frontami. Przez takie działanie wąska kuchnia staje się optycznie jeszcze węższa i przeciążona zbędnymi meblami. Aby optycznie ją powiększyć i nadać jej lekkości wystarczy zamiast całych frontów dać fronty przeszklone czy półki bez frontów.
Dobrym trikiem dekoratorskim jest w harmonijne zestawienie wszystkich elementów dekoracyjnych czy użytkowych wystroju. Skutecznym trikiem jest wybranie blatu i posadzki w tym samym odcieniu. Poprzez taki zabieg zostaje wprowadzona harmonia i ład do wnętrza.
Długa i wąska kuchnia może być piękna
Taka kuchnia często stanowi wyzwanie dla niejednego dekoratora wnętrz. W takim pomieszczeniu bardzo szybko można stracić całą przytulność. Wyzwaniem staje się także rozmieszczenie szafek i sprzętu AGD. Jednak przy podziale kuchni na różne strefy użytkowania można zyskać zarówno przytulność, jak i funkcjonalność. Wystarczy w jednej części umieścić bardzo pojemną słupkową zabudowę, a w drugiej blat roboczy. W ten sposób wąska i długa kuchnia staje się atutem.
Dobre światło to podstawa
Bardzo ważnym elementem w każdej kuchni jest oświetlenie. Jedną główną lampą trudno jest rozjaśnić całe pomieszczenie. Dodatkowo, gdy w kuchni jest tylko małe okno, światło sztuczne jest potrzebne także w ciągu dnia. Wtedy część kuchni, która nie znajduje się przy oknie jest zaciemniona.
Bardzo dobrym rozwiązaniem staje się oświetlenie podszafkowe, które rozjaśni blat czy oświetlenie punktowe nad szafkami, które rozjaśnia kuchnie.
Urządzenie długiej i wąskiej kuchni może być nie lada wyzwaniem. Jednak efekt dobrej aranżacji wnętrz może być na długie lata.