Rewolucja jest coraz bliżej – nadchodzi Internet kwantowy

Internet
Rewolucja jest coraz bliżej – nadchodzi Internet kwantowy
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Żyjemy w czasach wielkiej informatycznej rewolucji, ale niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że być może najciekawsze jeszcze przed nami. Pojawienie się Internetu kwantowego może wprowadzić zupełnie nową jakość. Czym może stać się ta technologia? Dlaczego jest tak ważna?   

Wszystko dzięki postępom fizyki kwantowej

GPS czy lasery – niewielu zdaje sobie sprawę, że te wynalazki ludzkość zawdzięcza właśnie fizyce kwantowej. Dzisiaj jej rozwój spłata się jednak z technologią, która już zmieniła świat; chodzi oczywiście o Internet.

Nowy Internet, który zmieni wszystko

Informatyka kwantowa jest dziedziną, nad którą pracują najbardziej tęgie umysły. Prace ogniskują się tu przede wszystkim nad stworzeniem komputera kwantowego, który byłby zupełnie inny od dotychczas znanych i właśnie Internetu kwantowego.

Czym być może będzie Internet kwantowy?

Chodzi o możliwy w teorii do urzeczywistnienia system połączeń pomiędzy komputerami kwantowymi, gdzie informacje byłyby przesyłane już nie dzięki falom, ale poprzez kwanty. Co w tym niezwykłego? Chodzi przede wszystkim o znacznie zwiększone możliwości takiej sieci, która byłaby zapośredniczona pomiędzy komputerami kwantowymi. Mówiąc prościej; chodzi o gigantyczną moc obliczeniową, o której dziś można tylko marzyć. Okiełznanie takiej technologii dałoby szansę na niesamowity progres nauki choćby w zakresie tworzenia symulacji i skomplikowanych doświadczeń.

Czym będzie się charakteryzował kwantowy Internet?

Przede wszystkim taka sieć mogłaby przesyłać dane na wielkie odległości z szybkością wyższą niż prędkość światła. Już dzisiaj spekuluje się, że zanim posłuży zastosowaniom cywilnym, technologia ta będzie niezwykle pomocna w prowadzeniu dalszej eksploracji kosmosu.

Badania nad Internetem kwantowym: na jakim etapie jesteśmy?

Prowadzenie badań nad kwantowym Internetem bez cienia wątpliwości jest niezwykle kapitałochłonne, ale ilość podmiotów, które je prowadzą, nie jest mała. Prywatne koncerny, które w jakiś sposób partycypują w badaniach, to m.in. IBM, Alibaba, Microsoft czy Intel. Nie jest to zresztą koniec kolejki zainteresowanych w partycypowaniu w badaniach nad Internetem kwantowym. Jest to zresztą pewien dowód na to, że powstanie takiej sieci jest jak najbardziej realne.

Pionierzy z Holandii

Nie tak dawno temu pojawiła się informacja o tym, że w Holandii udało się już właściwie zainicjować powstanie Internetu kwantowego. Naukowcom z Uniwersytetu Technicznego w holenderskim Deft udało się połączenie trzech komputerów kwantowych ze sobą. To pierwsza w historii sieć stworzona z trzech procesorów kwantowych. Czy jest to już przełom? Z pewnością można powiedzieć, że liderami w wyścigu po tę nowoczesną technologię stali się Holendrzy. Wydaje się też, że dojście do punktu, w którym Internet kwantowy da się wykorzystać, jest bardzo bliskie.

Wielki plan Unii Europejskiej

Unia Europejska, która zdradza ostatnio np. duże zainteresowanie wodorem jako paliwem,  przechodzi do ofensywy również w temacie Internetu kwantowego. Powstać ma Europejska Kwantowa Sieć komunikacyjna. Na pierwszym etapie ma pomóc w bezpieczny sposób przesyłać tajne informacje na poziomie międzyrządowym.

Zdj. główne: Lars Kienle/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zadbać o dobry hosting strony internetowej?
Jak zadbać o dobry hosting strony internetowej?
Zadbaj o hosting swojej witryny i ciesz się niezawodną obecnością w sieci.
Wynajem autokarów: Idealne rozwiązanie dla wygodnej podróży grupowej
Wynajem autokarów: Idealne rozwiązanie dla wygodnej podróży grupowej
Wynajem autokarów to praktyczne rozwiązanie dla wszelkiego rodzaju podróży grupowych, zapewniające wygodę i komfortowy transport dla wszystkich pasażerów. Sprawdź ofertę!
Czy zabiegi medycyny estetycznej są dla każdego? Rozbicie mitów i poznawanie faktów
Czy zabiegi medycyny estetycznej są dla każdego? Rozbicie mitów i poznawanie faktów
Zanurz się w fascynujący świat medycyny estetycznej i poznaj fakty oraz mity, które mogą wpłynąć na twoją decyzję. Sprawdź, czy zabiegi estetyczne są dla ciebie.
Ostatnie wpisy