Żyjemy w czasach wielkiej informatycznej rewolucji, ale niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że być może najciekawsze jeszcze przed nami. Pojawienie się Internetu kwantowego może wprowadzić zupełnie nową jakość. Czym może stać się ta technologia? Dlaczego jest tak ważna?
GPS czy lasery – niewielu zdaje sobie sprawę, że te wynalazki ludzkość zawdzięcza właśnie fizyce kwantowej. Dzisiaj jej rozwój spłata się jednak z technologią, która już zmieniła świat; chodzi oczywiście o Internet.
Informatyka kwantowa jest dziedziną, nad którą pracują najbardziej tęgie umysły. Prace ogniskują się tu przede wszystkim nad stworzeniem komputera kwantowego, który byłby zupełnie inny od dotychczas znanych i właśnie Internetu kwantowego.
Chodzi o możliwy w teorii do urzeczywistnienia system połączeń pomiędzy komputerami kwantowymi, gdzie informacje byłyby przesyłane już nie dzięki falom, ale poprzez kwanty. Co w tym niezwykłego? Chodzi przede wszystkim o znacznie zwiększone możliwości takiej sieci, która byłaby zapośredniczona pomiędzy komputerami kwantowymi. Mówiąc prościej; chodzi o gigantyczną moc obliczeniową, o której dziś można tylko marzyć. Okiełznanie takiej technologii dałoby szansę na niesamowity progres nauki choćby w zakresie tworzenia symulacji i skomplikowanych doświadczeń.
Przede wszystkim taka sieć mogłaby przesyłać dane na wielkie odległości z szybkością wyższą niż prędkość światła. Już dzisiaj spekuluje się, że zanim posłuży zastosowaniom cywilnym, technologia ta będzie niezwykle pomocna w prowadzeniu dalszej eksploracji kosmosu.
Prowadzenie badań nad kwantowym Internetem bez cienia wątpliwości jest niezwykle kapitałochłonne, ale ilość podmiotów, które je prowadzą, nie jest mała. Prywatne koncerny, które w jakiś sposób partycypują w badaniach, to m.in. IBM, Alibaba, Microsoft czy Intel. Nie jest to zresztą koniec kolejki zainteresowanych w partycypowaniu w badaniach nad Internetem kwantowym. Jest to zresztą pewien dowód na to, że powstanie takiej sieci jest jak najbardziej realne.
Nie tak dawno temu pojawiła się informacja o tym, że w Holandii udało się już właściwie zainicjować powstanie Internetu kwantowego. Naukowcom z Uniwersytetu Technicznego w holenderskim Deft udało się połączenie trzech komputerów kwantowych ze sobą. To pierwsza w historii sieć stworzona z trzech procesorów kwantowych. Czy jest to już przełom? Z pewnością można powiedzieć, że liderami w wyścigu po tę nowoczesną technologię stali się Holendrzy. Wydaje się też, że dojście do punktu, w którym Internet kwantowy da się wykorzystać, jest bardzo bliskie.
Unia Europejska, która zdradza ostatnio np. duże zainteresowanie wodorem jako paliwem, przechodzi do ofensywy również w temacie Internetu kwantowego. Powstać ma Europejska Kwantowa Sieć komunikacyjna. Na pierwszym etapie ma pomóc w bezpieczny sposób przesyłać tajne informacje na poziomie międzyrządowym.
Zdj. główne: Lars Kienle/unsplash.com