Wybór wieloletnich mebli ogrodowych – na jaki model warto się zdecydować?

Ogród
Wybór wieloletnich mebli ogrodowych – na jaki model warto się zdecydować?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór mebli ogrodowych nie jest wcale rzeczą łatwą. Trzeba uwzględnić kilka czynników decydujących o komforcie ich użytkowania, przede wszystkim materiał wykonania. Czy wybrane meble są wytrzymałe? Czy nie wyblakną pod wpływem słońca? Czy dobrze znoszą różnice temperatur? Dowiedz się, w jakie meble ogrodowe warto zainwestować, żeby służyły Ci przez długie lata!

Meble ogrodowe z drewna

Drewniane meble ogrodowe to doskonała opcja dla miłośników wszystkiego, co naturalne. Drewno to ekologiczny, długowieczny, ale też dość trudny w utrzymaniu materiał. Przy wyborze tego rodzaju mebli ogrodowych należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj drewna, z jakiego są wykonane, a także na sposób jego zakonserwowania. Producenci drewnianych mebli ogrodowych spryskują je zazwyczaj środkami, które zabezpieczają drewno przed procesami gnilnymi oraz uodparniają je na działanie czynników atmosferycznych. Najdłużej posłużą Ci meble z teczyny i drzewa iglastego, choć i one wymagają regularnego lakierowania lub olejowania.

Meble ogrodowe z metalu

Meble z metalu to uniwersalne rozwiązanie, które można zastosować w każdym ogrodzie, niezależnie od stylu, w jakim jest urządzony. Metalowe meble są stabilne, nie ulegają deformacjom i długo zachowują swój pierwotny wygląd dzięki specjalnej powłoce antykorozyjnej. Pamiętaj tylko, że z uwagi na ich wagę nóżki metalowych stołów, krzeseł i ławek łatwo zapadają się w ziemię, dlatego stawiaj je na utwardzanych nawierzchniach. Jeszcze jedna uwaga. W upalną pogodę metal szybko się nagrzewa, a w czasie chłodów – wyziębia, dlatego pamiętaj o położeniu miękkich poduszek na siedzeniach. W razie deszczu można je zdjąć lub przykryć wodoodpornym materiałem.

Meble ogrodowe z rattanu

Rattan jest dość kapryśnym materiałem i z czasem może ulec deformacjom na skutek gwałtownych różnic temperatur czy palących promieni słońca. Wielu producentów proponuje dziś meble ze sztucznego rattanu osadzone na aluminiowych stelażach, zapewniając klientów, że są długowieczne, nie boją się wilgoci i dobrze reagują na skoki temperatur. Rzeczywiście meble z technorattanu są praktyczniejszym i tańszym rozwiązaniem, aczkolwiek pod względem użytkowania ustępują miejsca meblom z naturalnego rattanu, drewna, metalu czy kamienia.

Meble ogrodowe z kamienia

Meble z kamienia są solidne i piękne, zwłaszcza w zestawieniu z metalem. Kamienne stoły i ławy będą Ci służyć przez cała lata bez potrzeby konserwacji i chowania na zimę. Trzeba tylko pamiętać, że tak jak metal, kamień szybko się nagrzewa i stygnie, co oznacza, że do codziennej eksploatacji warto je czymś nakrywać.

Co jeszcze?

Meble ogrodowe mogą być też wykonane z innego materiału: bazaltu, cementu, laminowanego szkła itd. Miłośnicy awangardowych rozwiązań mogą wybierać między meblami podświetlanymi ledowo czy wykończonymi płytką ceramiczną. Wieloletnich materiałów jest wiele, nie sposób ich wszystkich wyliczyć. Przy zakupie uzależnij też swój wybór od stylistyki, w jakiej utrzymany jest Twój ogród. Drewniane meble dobrze wpiszą się w większość aranżacji ogrodowych, tak jak meble z metalu. Meble rattanowe doskonale komponują się w ogrodach w klimacie rustykalnym i boho.

Zdjęcie główne: NipananLifestyle.com/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie wyposażenie dla twojego gabinetu stomatologicznego?
Jak wybrać odpowiednie wyposażenie dla twojego gabinetu stomatologicznego?
W artykule dowiesz się, jak przemyślene wybory zarówno mebli, jak i specjalistycznego sprzętu mogą podnieść komfort i efektywność twojej praktyki stomatologicznej.
Jak wybrać odpowiednie rękawice ochronne do wykonywanego przez Ciebie zawodu?
Jak wybrać odpowiednie rękawice ochronne do wykonywanego przez Ciebie zawodu?
Artykuł zapewnia cenne informacje na temat wyboru najodpowiedniejszych rękawic ochronnych dla Twojego zawodu. Dowiesz się o różnych typach, ich zastosowaniach i jakie cechy powinny spełniać.
Jak dobrać wyjątkowe szpilki do naszej stylizacji – praktyczne porady na podstawie katalogu Brilu
Jak dobrać wyjątkowe szpilki do naszej stylizacji – praktyczne porady na podstawie katalogu Brilu
Odkryj sekrety dobierania perfekcyjnych szpilek do Twojego outfitu. Skorzystaj z praktycznych wskazówek opartych na najlepszych stylizacjach z katalogu Brilu.
Ostatnie wpisy